Święto literatury: Big Book Festival


Photo: materiały prasowe - Big Book Festival 2016W Warszawie 10 czerwca w Pałacu Szustra rusza czwarta edycja Big Book Festival. W ciągu trzech dni odbędzie się ponad pięćdziesiąt bezpłatnych wydarzeń, m.in.: spotkania literackie, dyskusje, spektakle, a także gry terenowe. Tematem tegorocznej imprezy jest The Great Escape ­­­– Wielka ucieczka. ­

Big Book Festival to międzynarodowy festiwal książki, który z roku na rok realizowany jest z coraz większym rozmachem. Jego twórczyniami są założycielki Fundacji „Kultura nie boli”, Anna Król i Paulina Wilk. Poprzednie edycje zostały docenione przez odbiorców, o czym świadczy wiele nominacji w plebiscytach kulturalnych, takich jak Nocne Marki czy Wdechy 2015. W ubiegłych latach festiwal gościł m.in.: laureatkę literackiej Nagrody Nobla – Swietłanę Aleksijewicz, brytyjską powieściopisarkę – Zadie Smith, wybitnego rosyjskiego pisarza – Władimira Sorokina, a także wielu polskich twórców, np.: Katarzynę Bondę, Marię Czubaszek czy Zygmunta Miłoszewskiego.

Tegoroczny BBF otworzy sztuka Hamlet#casting, upamiętniająca czterechsetną rocznicę śmierci Williama Szekspira. Jest to spektakl o przygotowywaniu się do najważniejszej roli w życiu. Słynny monolog Hamleta usłyszymy w wykonaniu dwudziestu gwiazd polskiej sceny teatralnej. Na deskach amfiteatru w Parku Morskie Oko wystąpią: Olga Bołądź, Katarzyna Herman, Piotr Adamczyk, Antoni Pawlicki oraz wielu innych. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy.

Wśród kilkudziesięciu wydarzeń tegorocznej edycji imprezy znajdują się także spotkania z literatami z całego świata. Weźmie w nich udział trzynastu autorów z dziesięciu krajów pięciu kontynentów. Jedną z nich będzie Deborah Moggach. Brytyjka jest autorką powieści Hotel Marigold oraz scenariuszy filmowych, w tym Dumy i uprzedzenia. Kolejną gwiazdą festiwalu będzie Kristina Sabaliauskaitė, autorka trylogii Silva Rerum, największego litewskiego bestsellera ostatnich lat. Wśród gości BBF nie zabraknie również polskich poetów, dziennikarzy czy wydawców. O fenomenie Mein Kampf opowie Bogusław Wołoszański, a o buncie czytelników z uczestnikami festiwalu porozmawia Renata Kuryłowicz, współwłaścicielka filmy wydawniczej Albatros. Spotkania poprowadzą popularni dziennikarze i literaci, m.in. Magda Mołek, Tomasz Sekielski, Sylwia Chutnik oraz Wojciech Kuczok.

Podczas czwartej edycji BBF odbędzie się także sześć premier powieści. Jedną z nich jest książka Vedrany Rudan Oby Cię matka urodziła. „To opowieść o tym jak bardzo trudno jest zamienić się rolami, jak bardzo trudno być opiekunem dla kogoś, kto był naszym opiekunem. To jest również opowieść o starzejącej się Europie, która nie wie co zrobić z własną starością, a wciąż fascynuje się młodością” – mówi Paulina Wilk, która 12 czerwca poprowadzi spotkanie z autorką.

Podczas BBF możemy również zostać rekordzistami świata. 12 czerwca o godzinie 12:00 na Psiej Polanie w Parku Morskie Oko odbędzie się próba bicia rekordu świata w liczbie osób czytającej razem na wolnym powietrzu. Wystarczy przyjść ze swoją książką lub wypożyczyć ją na miejscu, pobrać numerek, rozsiąść się wygodnie na trawie i zacząć czytać! W ubiegłorocznej edycji wydarzenia, noszącej tytuł Człowiek nie pies i czytać musi, rekord bili także czworonożni towarzysze uczestników. Również i w tym roku organizatorzy zachęcają do przyjścia ze swoimi pupilami.

W niedzielę o godzinie 16:00 odbędzie się Teleturniej niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla fanów twórczości pisarza, jak i dla tych, którzy z trudem przebrnęli przez szkolne lektury jego autorstwa. Niebanalne pytania oraz wybitni kapitanowie drużyn, w tych rolach prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek, zapewnią wiele atrakcji. Udział w wydarzeniu nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

W czasie festiwalowego weekendu na terenie Warszawy powstanie również kilkanaście miejsc satelickich, w których odbędą się towarzyszące wydarzenia czytelnicze. Atrakcje będą dostępne zarówno w muzeach i bibliotekach (m.in. w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej czy Muzeum Polin), jak i w wielu kawiarniach oraz restauracjach. Aby wziąć udział w BBF, nie trzeba jednak przyjeżdżać do stolicy. W tym roku w pięciu polskich miastach odbywać się będzie transmisja festiwalu, podczas której będzie można zadać pytania gościom warszawskich spotkań. Lista miast oraz miejsc satelickich znajduje się tutaj – na oficjalnej stronie festiwalu.

Big Book Festival to obecnie druga, po Warszawskich Targach Książki, największa impreza wydawnicza w stolicy. Wśród kilkudziesięciu wydarzeń zaplanowanych na festiwalowy weekend każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. W BBF urzeka przede wszystkim niesamowita atmosfera. Organizatorki za każdym razem udowadniają, że literatura jest przede wszystkim przyjemnością, którą można czerpać zawsze i wszędzie. Warszawski festiwal z roku na rok przyciąga coraz większe tłumy, w tym grupy znajomych i całe rodziny. I tym razem nie będzie inaczej!

Materiały prasowe BBF 2016

BBF_Moda na czytanie, fot. D. Kawka