Studencki Klub Islandzki UW przez cały zeszły rok raczył chętnych słuchaczy opowieściami o mitologii i wierzeniach skandynawskich ludów przedchrześcijańskich. Po sukcesie spotkań „Skandynawskie opowieści dla dorosłych” Klub zdecydował się przeprowadzić w tym roku cykl „Od dziewczynki z zapałkami do dziewczyny z tatuażem. Opowieści skandynawskie”.
Spotkania poświęcone są przede wszystkim literaturze skandynawskiej, jej postrzeganiu na świecie oraz uwarunkowaniom kulturowym, które wpływają na jej powstawanie oraz odbiór. Cykl spotkań rozpoczął się od rozmowy na tematów mitów i ich kształtowania tożsamości kulturowej w Północnej Europie, a także od dyskusji na temat skandynawskiej historii walk o niepodległość.
W planach są dyskusje o skandynawskich kryminałach i przyczynach ich niezwykłego sukcesu, tamtejszych noblistach czy komiksach.Oprócz zaprezentowania samych tekstów literackich organizatorzy starają się przybliżyć słuchaczom historię oraz kulturę poszczególnych krajów i wytłumaczyć, na czym polega ich różnorodność tak często zacierająca się w świadomości czytelników. Rozmowy dotyczą nie tylko państw znajdujących się na Półwyspie, lecz również Finlandii, Islandii czy Wysp Owczych.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Bibliotece „Przy Zawiszy” (Al. Jerozolimskie 121/123) o godzinie 18.00. Wstęp jest bezpłatny, a zdarza się, że można liczyć na słodki poczęstunek.Najbliższe spotkanie, 18 stycznia 2016 roku, będzie dotyczyć adaptacji filmowych popularnej serii Millenium.
Daty spotkań i ich tematy można znaleźć na stronie Studenckiego Klubu Islandzkiego UW.
Zdjęcie w miniaturze: „Livingston Island” by David Stanley@Flickr, CC BY 2.0: http://tinyurl.com/hj4vglp