Zniżki, żniżki, zniżki…


Wyrobiłem międzynarodową kartę ISIC przed wyjazdem do Portugalii – mówi Rafał, student gospodarki przestrzennej – na miejscu w ogóle z niej nie korzystałem. Ubezpieczenie i bilety wstępu zapewniało mu biuro podróży, a w Portugalii i tak nie znalazł miejsca, w którym honorowano by ISIC. Maria, studentka dziennikarstwa, potrzebowała ubezpieczenia na czas trzymiesięcznych praktyk. Wyrobiła ISIC z ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków na terenie Polski. Karta kosztowała tylko 59 zł, a przez cały rok mam zagwarantowane ubezpieczenie – chwali użyteczność karty – oprócz tego ISIC gwarantuje mnóstwo zniżek, ale jeszcze z nich nie korzystałam.

ISIC (International Student Identity Card) i Euro26 (Europejska Karta Młodzieżowa) to najpopularniejsze międzynarodowe karty upoważniające do zniżek i zapewniające różnego rodzaju ubezpieczenia, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Różnią się one przede wszystkim tym, że ISIC jest dokumentem potwierdzającym status studenta, natomiast posiadaczem karty Euro26 może być dowolna osoba w wieku od 5 do 30 lat. ISIC nie ma ograniczeń wiekowych, mogą z niej korzystać studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz podyplomowych, a także uczniowie gimnazjów i szkół średnich. Wyrobienie obu kart jest odpłatne, ceny wahają się od 14 do 137 zł w zależności od rodzaju ubezpieczenia. W zamian za to karty oferują szereg zniżek do restauracji, sklepów, muzeów, a także tańsze bilety na komunikację. W przypadku ISIC ofertą objęte są prawie wszystkie kraje, natomiast Euro26 funkcjonuje tylko na terenie Europy. Legitymacja ISIC jest ważna maksymalnie 16 miesięcy od momentu wyrobienia, a Euro26 obowiązuje przez rok.

Gdzie i jakie zniżki

Lista miejsc, w których karty upoważniają do zniżek, jest długa i – jak zapewniają administratorzy kart – ich oferta stale się rozszerza. Przyjrzeliśmy się tym zniżkom, które najbardziej mogą zainteresować studentów. A że student jeść musi, na pierwszy ogień – gastronomia. Brać studencka to w dużej mierze grono wielbicieli kuchni włoskiej (czyt. pizzy), dlatego ucieszy fakt, że z Euro26 Telepizza oferuje 50% zniżki. W Dominium zjemy ze zniżką 40% (zarówno z ISIC, jak i z Euro26), jednak do tego samego rabatu upoważnia nas legitymacja studencka. Za kawę w Coffeeheaven zapłacimy o 20% mniej z kartą Euro26, natomiast ISIC upoważnia do 15% zniżki. W Indeksie, tuż przy bramie Kampusu Głównego, na posiadaczy legitymacji Euro26 czeka 10% zniżki na całe menu.

Wiele sieciowych sklepów, księgarni orazpunktów usługowych oferuje zniżki dla posiadaczy kart. Euro26 upoważnia nas m.in. do 30% rabatu w drogerii Yves Rocher, 10% w River Island, 10% w księgarniach PWN, 10% w Kodak express czy 10% na kursy językowe w Centrum Językowym The Tower. Przydatne zniżki, które zapewnia ISIC, to np. 25% na bilety do klubu Hybrydy i Proxima, 10% na kręgle w Hulakuli, bilety ulgowe na spektakle do Teatru Polskiego, Współczesnego i Ateneum.

Karty nie będą tak przydatne w przypadku transportu. Legitymacja studencka upoważnia nas do 51% zniżki na bilety komunikacji miejskiej i na kolej. Taką samą zniżkę oferuje ISIC, przy czym trzeba pamiętać, że rabaty się nie dublują. Zniżki na inne środki transportu, w tym głównie międzynarodowe przewozy autokarowe, wahają się w granicach 3-10%. Dużą zniżkę, bo aż 37%, oferuje ISIC na przejazdy SKM w Trójmieście. ISIC i Euro26 przydadzą się za granicą, gdzie legitymacja studencka nie upoważnia nas do zniżek na transport i komunikację miejską. Obie karty są honorowane przy zniżkach na transport, w zależności od kraju zapłacimy mniej o 10-50%. Zarówno za granicą, jak i w Polsce możemy zaoszczędzić na zakwaterowaniu. Hostele oferują upusty od normalnej ceny wahające się między 5 a 15%.

Warto zastanowić się nad wyrobieniem międzynarodowej legitymacji. Może nam się przydać, zwłaszcza jeżeli wyjeżdżamy za granicę.Chodzitu nie tylko o zniżki, lecz także o ubezpieczenia, jakie oferują obie legitymacje. Zanim jednak zdecydujemy się wykupić ISIC lub Euro26, warto sprawdzić, czy w miejscu, do którego się wybieramy, faktycznie zaoszczędzimy. Na stronach internetowych ISIC-u i Euro26 znajdują się katalogi, w których możemy wyszukać interesujące nas oferty w danym kraju. Po więcej informacji odsyłamy pod adresy: www.isic.pl i www.euro26.pl.