Flirt z Melpomeną, czyli przegląd teatralny Uniwersytetu Warszawskiego

581858_468537149867103_853334279_nUniwersytet Warszawski to nie tylko placówka edukacyjna, lecz także ośrodek kulturalny, na co wskazują liczne instytucje działające w jego ramach. Wśród nich wyjątkową grupę stanowią teatry. Studenci uczelni mają szansę porzucić biblioteczne pyły i laboratoryjne wyziewy na rzecz aksamitnego fotela krytyka. Instytucje teatralne działają wyjątkowo prężnie, zapraszają do aktywnego uczestnictwa. Na początek prezentujemy trzy wybrane teatry uniwersyteckie.

Najbardziej reprezentatywny jest Teatr Akademicki, który powstał jesienią 1988 roku,
a rok później został zarejestrowany na uczelni jako koło artystyczne. Młodzi artyści tworzący Teatr to przede wszystkim studenci różnych wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego, choć od jesieni 2012 roku członkami mogą także zostać osoby z innych uczelni warszawskich. Teatr Akademicki UW organizuje programy edukacyjne w zakresie teatru, kultury i sztuki,
a także spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata kultury, nauki, polityki i biznesu. Przedstawienia teatralne prezentowane są nie tylko w Warszawie, zespół grał dla środowisk polonijnych i akademickich m.in. w Casablance, Los Angeles, Montrealu, Paryżu, Portland, Salzburgu, Seattle, Sztokholmie, Toronto, Vancouver i Wiedniu.

Wszyscy chętni mają niepowtarzalną okazję by dołączyć do zespołu. Jedynym warunkiem jest przygotowanie głosowej interpretacji tekstu i piosenki. Poszukiwani są nie tylko aktorzy, lecz także muzycy, autorzy tekstów i plastycy. Za to najbliższą okazją do obejrzenia Teatru Akademickiego są dwa spektakle „Gorących serc”, które odbędą się 10 i 11 listopada w Busku-Zdroju.

Teatr Hybrydy UW

To jeden z najstarszych teatrów nieinstytucjonalnych w Polsce – z przerwami działa od końca lat pięćdziesiątych XX wieku. Formalnie został reaktywowany w 2005 roku. Skupia głównie studentów i absolwentów warszawskich uczelni wyższych oraz zawodowych aktorów młodego pokolenia. Teatr swoją działalność wiąże z Uniwersytetem Warszawskim,  jednak repertuar wykracza poza mury uczelni. Nowością Teatru Hybrydy jest uruchomiony w zeszłym roku akademickim  przedmiot ogólnouniwersytecki: Teatr cz. I. Siedziba Teatru mieści się na Krakowskim Przedmieściu 26/28, a spektakle prezentowane są w klubie Hybrydy (Złota 7/9), w Proximie (Żwirki i Wigury 99a) oraz Okęckiej Sali Widowiskowej (1 Sierpnia 36a). Obecnie Teatr Hybrydy UW jest na artystycznym tournée po Stanach Zjednoczonych!

Teatr Polonistyki UW im. Eligiusza Szymanisa

Został zarejestrowany w 2009 roku, a jego pomysłodawcą był dr Eligiusz Szymanis. Teatr prezentuje nie tylko spektakle oparte na wybitnych dramatach polskich i zagranicznych, lecz także promuje twórczość studentów UW. Teatr Polonistyki UW poszukuje nie tylko aktorów, lecz także wszystkich uzdolnionych plastycznie i piszących teksty dramatyczne. Ostatni nabór odbył się w 23 października, aktualnie zespół przygotowuje nową ofertę teatralną.

Propozycje uniwersyteckich teatrów mogą być nie tylko dobrą alternatywą dla stołecznych scen, lecz okazją do sprawdzenia swoich umiejętności. Jeśli więc czujecie powołanie lub doceniacie ciekawe inicjatywy, studenckie teatry otwierają dla was swoje podwoje.