Najlepszy przyjaciel studenta? Wujek Google!

Zapewne człowiekowi XXI wieku trudno wyobrazić sobie życie bez tej znanej wyszukiwarki. To pomocna dłoń, pierwsza instancja, brama do świata internetowych zasobów.

Tymczasem przeprowadzone w 2011 roku badania nad umiejętnością wyszukiwania informacji wykazały, że aż trzech studentów na czterech nie potrafi w pełni wykorzystać możliwości wyszukiwarki Google. Poniższy poradnik pomoże Wam zwiększyć efektywność wyszukiwania informacji w sieci.

1) Powiedzmy, że chcemy odnaleźć artykuły z „Gazety Wyborczej”, które traktują o rankingu polskich uczelni z lat 2008-2010. Nie interesuje nas jednak ranking „Perspektyw”. Oto formuła, którą należy wpisać:

site:wyborcza.pl ~uniwersytet „ranking uczelni” -perspektywy 2008..2010

site:     określa nam strony, na których chcemy szukać
~          pozwala wyszukać wyrazy pokrewne, takie jak „uczelnia wyższa”
„ ”       pomaga odnaleźć całą frazę („ranking uczelni”), a nie każdy wyraz z osobna
–           eliminuje rankingi „Perspektyw” z listy wyników
..          pokazuje wyniki wyszukiwania we wskazanym przedziale czasowym

2) Teraz załóżmy, że poszukujemy anglojęzycznych prac naukowych dra Ronalda L. Greena i dra Thomasa P. Buttza na temat fotosyntezy. W wyszukiwarkę należy wówczas wrzucić formułę:

author:green photosynthesis „tp buttz”

author: pomoże nam znaleźć publikacje autorstwa Greena, nie zaś hasła z nazwą koloru
„ ”       pozwala odnaleźć bardziej precyzyjne wyniki; w cudzysłów warto wziąć inicjały lub      nazwisko badacza
3) Wyobraźmy sobie, że musimy znaleźć informacje o frekwencji w wyborach parlamentarnych w 2011 r. Zależy nam wyłącznie na plikach w formacie PDF. Oto, co wpisujemy:

filetype:pdf wybory parlamentarne 2011 intitle:frekwencja

filetype:  określa format wyszukiwanych dokumentów
intitle:      pozwala znaleźć wyłącznie dokumenty ze słowem „frekwencja” w tytule

Ponadto:

• aby znaleźć definicję, powiedzmy, strukturalizmu, należy pamiętać o formule:
    define:strukturalizm
  • Google może nam posłużyć za kalkulator: wystarczy wpisać w okienko interesujące nas działanie i odpowiednie znaki dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia
  • wyszukiwarka świetnie sprawdza się także w roli przelicznika jednostek: gdy chcemy wiedzieć, jakiej liczbie kilogramów odpowiada 5 funtów, należy wpisać w okienko: 5 funtów na kilogramy.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą w odnalezieniu się w gąszczu informacji. Życzymy owocnych poszukiwań, szczęśliwych trafów i wiarygodnych źródeł.
Przy okazji przypominamy o obowiązku informowania o tych ostatnich.

Tekst powstał w oparciu o artykuł Get More Out of Google, opublikowany na stronie www.hackcollege.com.