Praktyki w Wolnych Lekturach!

Oferta praktyk skierowana jest do wszystkich osób, które są zainteresowane poznaniem specyfiki procesu wydawniczego w wydawnictwie cyfrowym oraz doskonaleniem umiejętności redakcji literackiej tekstów.

Praktyki oferuje Fundacja Nowoczesna Polska, która od 2007 roku prowadzi projekt biblioteki internetowej Wolne Lektury. Teksty literackie zamieszczane w serwisie www.wolnelektury.pl są opracowywane przez wykwalifikowanych redaktorów na specjalnie zaprojektowanej do tego celu innowacyjnej platformie redakcyjnej, działającej online.

Oferujemy studentom przeszkolenie w zakresie edycji tekstu na platformie redakcyjnej. Do głównych zadań praktykanta będzie należało opracowanie techniczne i literackie tekstów, które zostaną opublikowane w serwisie. Opracowanie tekstu polega na takich czynnościach jak:

– tagowanie semantyczne tekstu (opis tekstu znacznikami języka składu WL-xml),

– korekta, uwspółcześnienia,

– dodawanie przypisów i motywów literackich.

Ponadto, podczas praktyk student zapozna się z architekturą i działaniem  internetowej biblioteki, pozna specyfikę pracy w wydawnictwie cyfrowym, proces wydawniczy oraz unikalne narzędzia do prac redakcyjnych takie jak:

– platforma do zarządzania projektami Redmine,

– platforma redakcyjna Wolnych Lektur.

Pozostałe korzyści wynikające ze współpracy z biblioteką to:

– nabycie doświadczenia w redagowaniu tekstów literackich zgodnie z wymaganiami danego wydawnictwa,

– doskonalenie warsztatu redaktorskiego,

– praca pod opieką doświadczonych redaktorów,

– wykorzystywanie innowacyjnych narzędzi do pracy z tekstem,

– współtworzenie zasobów internetowej biblioteki,

– poznanie standardów związanych z otwartymi zasobami edukacyjnymi, wolnymi licencjami,

– poznanie specyfiki pracy w organizacji pozarządowej ,

– możliwość dołączenia do grona współpracujących redaktorów.

Osoby zainteresowane praktykami proszone są o kontakt z Pauliną Choromańską: paulinachoromanska@nowoczesnapolska.org.pl.